Balustrada ze szkła czy stali nierdzewnej? Którą wybrać?

przez Redakcja
balustrada ze szklem mlecznym

Balustrady instalowane przy schodach wewnętrznych mają za zadanie przede wszystkim ochraniać nas przed upadkiem i usprawniać nam codzienne poruszanie się po schodach. Jednak coraz więcej inwestorów, którzy poszukują systemowych rozwiązań dla schodów wewnętrznych, zwraca uwagę nie tylko na ich bezpieczeństwo, ale i nowoczesny design. Jaką balustradę schodową wybrać i jak dopasować jej wygląd do architektury domu? 

Balustrada wewnętrzna – czym się kierować?

Balustrady stosowane przy schodach wewnętrznych coraz częściej nie tylko chronią nas przed upadkiem ze schodów, ale i ozdabiają pomieszczenie, w którym się znajdują. Dlatego inwestorzy poszukujący odpowiedniego projektu balustrad do schodów zwracają uwagę nie tylko na materiał, z którego są wykonane, ale i na ich kształt i wygląd. Jest to szczególnie istotne w przypadku, kiedy schody znajdują się w centralnym miejscu naszego domu. Źle zaprojektowana balustrada może sprawić, że schody nie będą pasowały do wnętrza, w którym się znajdują albo będą je optycznie powiększały. Dlatego tak ważne jest, żeby balustrada nie tylko pasowała do charakteru wnętrza, ale była też dopasowana do wielkości schodów. 

Jaki rodzaj balustrady schodowej wybrać?

Wygląd i rodzaj balustrady wewnętrznej zależy od tego, w jakim miejscu w naszym domu lub mieszkaniu są umiejscowione schody. Jeżeli pomieszczenie jest dosyć duże i nie musimy oszczędzać na przestrzeni, możemy pozwolić sobie na zainstalowanie bogato zdobionej balustrady, która osadzi schody we wnętrzu i wyraźnie wyróżni je w architekturze domu. Niestety, w małych pomieszczeniach ciężka wizualnie balustrada może je nie tylko przytłoczyć, ale i optycznie pomniejszyć przestrzeń użytkową. W takim przypadku lepiej wybrać model balustrady, która będzie wykonana z lekkich i delikatnych materiałów. 

Wśród balustrad wewnętrznych, które są najchętniej wybierane przez inwestorów, dominują balustrady szklane i stalowe. Które z nich wybrać i czym się kierować przy tworzeniu projektu balustrady? 

Balustrada szklana – nowoczesność w szlachetnym wydaniu

Użytkownicy szklanych balustrad cenią je nie tylko za nowoczesny design, ale i możliwości, jakie daje szkło. Balustrady wykonane ze szkła bardzo łatwo zaaranżować i dostosować do wyglądu wnętrza. Dzięki temu sprawdzają się nie tylko w dużych pomieszczeniach, ale także tam, gdzie musimy radzić sobie z ograniczoną przestrzenią użytkową. Szkło dzięki naturalnym właściwościom świetnie współgra ze światłem słonecznym i sztucznym – przez to szklana balustrada nie tylko nie przytłacza wizualnie pomieszczenia, ale i nadaje mu wrażenia nowoczesności i lekkości. Co istotne, szkło stosowane do produkcji balustrad można dowolnie barwić lub zdobić, co jeszcze bardziej zwiększa jego możliwości aranżacyjne.  

Balustrada ze szkła – czy jest się czego obawiać?

Balustrady najczęściej występują jako połączenie przęsła wykonanego z hartowanego szkła i metalowej ramy, w której umieszcza się taflę. Szkło, które stosuje się do konstrukcji balustrady, musi być klejonym warstwowo szkłem bezpiecznym, co zapewnia bardzo dużą wytrzymałość balustrady i wyklucza ryzyko odprysków przy potencjalnym uszkodzeniu tafli. Balustrady wykonane ze szkła nie wymagają też od nas skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych, a do ich czyszczenia możemy użyć preparatów stosowanych na co dzień do pielęgnacji szyb czy luster.   

Balustrada metalowa – elegancja i prostota na co dzień

Zaletą metalu jest to, że bardzo łatwo poddaje się obróbce, co sprawia, że jest odpowiednim materiałem do konstrukcji różnych elementów wyposażenia schodów. Inwestorzy najczęściej decydują się na balustrady wykonane ze stali nierdzewnej, szczególnie, jeśli są to balustrady zewnętrzne, ale popularnością cieszy się także stal zwykła, która bardzo dobrze daje sobie radę w pomieszczeniach. Jest to też bardziej ekonomiczna wersja. Balustrady ze stali nierdzewnej najczęściej występują w postaci stalowych rurek lub profili i bardzo często są projektowane w połączeniu ze szkłem. Stal stosowana do konstrukcji balustrady standardowo jest szlifowana i zmatowiona, co wyraźnie podnosi jej walory wytrzymałościowe i estetyczne, ale możemy się też zdecydować na droższą wersję błyszczącą – w tym przypadku stal nierdzewna jest polerowana. Jeżeli zależy nam na tańszym wariancie wewnętrznej balustrady z metalu, możemy zdecydować się na balustradę wykonaną ze stali zwykłej malowanej lub aluminium. Jest to jednak opcja, która nie do końca sprawdzi się jako projekt balustrady balkonowej czy tarasowej. 

Przy wyborze balustrady stalowej powinniśmy pamiętać, aby dostosować jej wygląd do rodzaju schodów i charakteru wnętrza. Balustrada ze stali nierdzewnej świetnie sprawdzi się w nowoczesnym mieszkaniu jako dopełnienie schodów kręconych, ale będzie też dobrym dodatkiem do klasycznych schodów umieszczonych w domu o prostym wystroju. Jedyną wadą balustrady z metalu może być to, że metal zawsze będzie zimny w dotyku, co dla niektórych użytkowników schodów może być problematyczne.  

Źródło: Kobamet – balustrady nierdzewne

 

5/5 - (1 vote)
reklama

Może Cię zainteresować