Depresja

przez Redakcja
depresja

Depresja to choroba, która w ostatnich latach występuje coraz częściej i dotyka ludzi w bardzo różnym wieku. Choć świadomość istnienia tej choroby powoli się zwiększa to ciągle w naszym społeczeństwie jest za mało wiedzy na temat mechanizmów choroby i sposobów jej leczenia.

Jak rozpoznać depresję?

Depresja to choroba, która objawia się specyficznymi oznakami, jednak w początkowym etapie nie są one zbyt nasilone. Główne objawy depresji to długo utrzymujące się obniżenie nastroju. Osoba, która cierpi na tę chorobę jest przygnębiona, traci zainteresowanie codziennymi sprawami, nic nie sprawia jej przyjemności. Do tego dochodzą takie objawy jak: płaczliwość, poczucie winy, zmęczenie, brak apetytu, problemy ze snem. W miarę postępowania choroby objawy mogą się nasilać i w pewnym momencie chory dochodzi do takiego stanu, że nie ma siły by wstać z łóżka.

Czy depresja jest niebezpieczna?

Tak, depresja to bardzo niebezpieczna choroba, która nieleczona lub leczona nieprawidłowo może prowadzić nawet do śmierci. Najczęściej są to zgony w wyniku samobójstwa, bo chory zaczyna odczuwać tak głębokie cierpienie, że nie jest w stanie dłużej tego znieść. Nie warto więc zwlekać z leczeniem depresji. Chorzy bardzo często tego unikają, gdyż obawiają się stygmatyzacji związanej z wizytami w poradni zdrowia psychicznego. Osoby, które chorują po raz pierwszy bardzo boją się też przyjmować leki psychiatryczne. Dużym błędem jest także leczenie depresji u lekarza rodzinnego, który może nie mieć wystarczającej wiedzy na temat aktualnych metod leczenia.

Jak można pomóc sobie przy depresji?

W leczeniu depresji ważne jest by jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza psychiatry. Jeśli nie mamy pewności co do tego, czy chorujemy na depresję możemy skorzystać z internetowych testów, które są pewnego rodzaju wskaźnikiem. Takim przykładem jest test Becka. Można też zadzwonić na bezpłatny telefon zaufania przeznaczony dla osób z depresją. Gdy stan obniżonego nastroju utrzymuje się od wielu tygodni i jest nam z tym coraz trudniej należy udać się do lekarza psychiatry.

Oceń ten post
reklama

Może Cię zainteresować