Elektrośmieci – jak się ich pozbyć?

przez Redakcja
elektro

Znaczna część używanego przez nas sprzętu elektronicznego może pełnić funkcję nośnika danych. Informacje zapisujemy już nie tylko na dysku twardym naszego komputera lub laptopa, ale wiele z nich trafia także na nasz telefon, dyski przenośne, różnorakie karty pamięci czy USB. Rozwój technologiczny znacznie ułatwił pracę w niemal każdej branży – z tego powodu nie ma się co dziwić, że przedsiębiorcy chętnie wykorzystują nowoczesne narzędzia w swojej pracy. Nośniki danych są sporym ułatwieniem, ale mogą być również swoistym zagrożeniem, jeśli tajemnice firmowe ujrzą światło dzienne lub dostaną się w niepowołane ręce. Choć pamiętamy o ochronie danych za pomocą programu antywirusowego w komputerze, często zapominamy o właściwej utylizacji starych lub zepsutych urządzeń, a przecież ze starego dysku czy rozbitego telefonu, wciąż można odzyskać sporą część danych. Zatem jak prawidłowo pozbyć się tego typu urządzeń? 

Czy można wyrzucać nośniki danych? 

Wyrzucanie przestarzałych lub niesprawnych urządzeń to najgorsze co możesz zrobić. To tak jakbyś spakował wszystkie informacje o prowadzonym przez siebie biznesie do kartonów, położył je na ulicy i czekał, kto po nie sięgnie. Wyrzucając sprzęt elektroniczny, na którym przechowywano jakiekolwiek dane, dotyczące pracy Twojej firmy, oddajesz pełen dostęp do tych informacji osobie, która je odnajdzie i wykorzysta. Naciągacz albo konkurencja na pewno by się ucieszyli z takiego prezentu. Oczywiście, nie każdy będzie chciał sprzeniewierzyć dane, ale czy warto ryzykować? To, że urządzenie jest stare lub nie włącza się, nie oznacza, że nie można go uruchomić i skopiować zapisanych na nim informacji. Co więcej, podobnie ma się sprawa z uszkodzonymi urządzeniami. Potraktowany młotkiem lub szlifierką kątową dysk twardy, nadal pozwoli na odzyskanie sporej części zapisanych na nim plików. Aby pozbyć się informacji zapisywanych na elektronicznych nośnikach danych trzeba je prawidłowo zniszczyć. 

Jak bezpiecznie zniszczyć nośniki danych? 

Niestety w przypadku bezpiecznego niszczenia informacji zapisanych na różnorakich nośnikach danych, komplet domowych narzędzi do majsterkowania nie będzie wystarczający. Podobnie z kasowaniem plików z poziomu systemu lub formatowaniem dysków czy urządzeń. Nawet po usunięciu plików wciąż można je odzyskać przy wsparciu odpowiedniego oprogramowania i odrobiny samozaparcia, a dla osoby obeznanej w temacie nie będzie to stanowić większego wyzwania. Właśnie dlatego nie powinniśmy lekkomyślnie pozbywać się wymienianych w firmie urządzeń. Aby przeprowadzić niszczenie danych zgodnie z obowiązującym prawem, musi nastąpić ono w taki sposób, aby treści nie dało się ponownie odczytać. I w tym miejscu z pomocą przychodzą nam firmy profesjonalnie niszczące dokumentację. Oczywiście, te które w swojej ofercie mają także niszczenie dysków twardych czy innych nośników danych.

Jak wygląda niszczenie nośników przez firmę zewnętrzną?

W firmach zajmujących się niszczeniem dokumentów samo postępowanie wobec przestarzałego sprzętu elektronicznego nie różni się zbytnio od procesu niszczenia dokumentów papierowych. Wszystkie wytyczne i standardy pozostają te same. Z punktu widzenia prawa nośniki danych są traktowane w ten sam sposób co tradycyjne dokumenty papierowe. Firmy zajmujące się niszczeniem dokumentów i nośników danych robią to zgodnie z obowiązującym prawem i normami. W Polsce przyjmuje się postanowienia zagranicznej normy DIN 66399 szczegółowo regulującej parametry powstających w procesie utylizacji ścinków. Zgodnie z tymi wytycznymi firmy zewnętrzne stosują metodę mechanicznego niszczenia dokumentacji polegającą na wielokrotnym rozdrabnianiu i prasowaniu nośników danych w taki sposób, aby nie było możliwe odzyskanie z nich jakichkolwiek informacji. Tylko prawidłowe zniszczenie dokumentacji, niezależnie od nośnika, na jakim została zapisana, gwarantuje bezpieczeństwo Twoich informacji. Nie wyrzucaj przestarzałych lub uszkodzonych nośników, tylko je prawidłowo niszcz.

Źródło: Essi – Utylizacja dokumentów

5/5 - (9 votes)
reklama

Może Cię zainteresować