Folie i membrany hydroizolacyjne

przez Redakcja
hydroizolacja

Odpowiednia hydroizolacja jest istotnym elementem każdego domu. Prawidłowo wykonana skutecznie chroni przed wilgocią, przyczynia się również do prawidłowej eksploatacji domu oraz do jego trwałości.

Woda wpływa negatywnie na stan budynku, a poszczególne jego elementy za sprawą nadmiaru wilgoci tracą właściwości izolacyjne. Na ścianach mogą pojawić się szpecące zacieki, a nawet pleśń czy grzyb. Wilgoć szkodzi również domownikom, w domu zaś pojawia się nieprzyjemny zapach. Najskuteczniejszym sposobem walki z wilgocią jest prawidłowe wykonanie izolacji wodochronnych, które muszą być szczelne i ciągłe.

Materiały hydroizolacyjne

Materiały wykorzystywane do izolowania budynków przed wilgocią można podzielić na:

  •         bitumiczne, do których zaliczają się masy oraz kleje i lepiki, a także masy polimerowo-bitumiczne;
  •         mineralne, do jakich należą kleje i zaprawy;
  •         z tworzyw sztucznych, a więc folie oraz membrany, a także tak zwane folie w płynie, czyli polimerowe masy uszczelniające.

Wszystkie one mają właściwości, które pozwalają na izolowanie budynku przed wpływem wilgoci, jednak dobór właściwego preparatu musi być odpowiednio przeprowadzony, zależnie od konkretnej powierzchni.

Do wykonywania hydroizolacji systemowych dachów, stropodachów, piwnic, tarasów, łaźni oraz ław i fundamentów, a także do izolacji podposadzkowych czy do zabezpieczania betonu przed korozją oraz działaniem wilgoci przeznaczona jest wysokojakościowa masa dyspersyjna bitumiczno-lateksowa DYSPERLIT. Tworzy ona mocną powłokę ochronną, jaka jest odporna na działanie wilgoci. Można ją stosować zarówno na suche, jak i na wilgotne podłoża, jest ponadto produktem wygodnym, gotowym do użycia po wymieszaniu. Jest to środek przyjazny dla środowiska, jaki można bezpiecznie używać również w kontakcie ze styropianem czy wełną mineralną.

Kolejną masą biturmiczno-lateksową jest STYRLIT, który może być również używany do klejenia płyt izolacyjnych ze spienionego polistyrenu, styroduru, styropapy lub twardej wełny mineralnej, odporny na działanie czynników atmosferycznych czy tak zwanych agresywnych substancji, które znajdują się w ziemi. STYRLIT  może być stosowany nie tylko na podłoża mineralne czy ściany murowane, ale również na płyty kartonowe-gipsowe czy blachy, ma on również tiksotropowe właściwości.

Masą wyjątkowo odporną na działanie czynników zewnętrznych jest masa asfaltowo-kauczukowa OKOLIT Plus, a swoje właściwości zawdzięcza dodatkowi specjalnych włókien. Doskonale nadaje się do uszczelniania połączeń między różnymi materiałami, na przykład betonem, papą i metalem, a także do uszczelniania przepustów przez budowlane konstrukcje, jak też do wykonywania wszelkiego rodzaju napraw czy niwelowania ubytków, na przykład w pokryciu dachu.

IZOLIT jest masą asfaltowo-kauczukową, która dodatkowo została zmodyfikowana żywicą, doskonale nadaje się do konserwacji dachów a także do wykonywanie hydroizolacji na betonie, ławach fundamentowych czy stropach. Natomiast produktem wyjątkowo łatwym w użyciu, polecanym szczególnie do wykonywania hydroizolacji pod płytki ceramiczne jest polimerowa płynna folia izolacyjna FOLIT-Z. Można nią również izolować wszelkiego rodzaju pęknięcia czy rysy, a dzięki swoim właściwościom może być bezpiecznie stosowana wewnątrz budynków, na przykład w łazienkach czy kuchniach. Podobne właściwości ma HYDROLIT, będący polimerową dwuskładnikową membraną uszczelniającą, którą można zastosować jako izolację także pod ogrzewanie podłogowe.

Do przyklejania pap asfaltowych, czy do klejenia ich między sobą, a także wykonywania napraw służy LEPIK NA ZIMNO. Wygodny w użyciu i wydajny tworzy na powierzchniach wodoodporną, mocną i elastyczną powłokę. Wyjątkowo ekonomicznym, przeznaczonym do uszczelniania niezasolonych powierzchni mineralnych produktem jest HYDROLIT ZH65, który może być wykorzystany do uszczelniania basenów, zbiorników na wodę, także na tę, przeznaczoną do picia, jak też do uszczelniania pokryw betonowych w przydomowych szambach czy oczyszczalniach ścieków. Ma on właściwości paroprzepuszczalne, nada się zatem do zabezpieczenia przed wpływem wody cokołów budynków oraz konstrukcji, wykonanych z żelbetonu.

Źródło: Kosbud

5/5 - (1 vote)
reklama

Może Cię zainteresować