Jak urządzić mały salon?

przez Redakcja
maly salon

Duża część z nas ma do dyspozycji stosunkowo małe mieszkania z równie małym pokojem gościnnym. Pocieszające jest jednak to, że nawet mały salon można ciekawie i estetycznie urządzić.

Główne zasady urządzania małego salonu

Jeśli mamy do zaaranżowania mały salon to powinniśmy postawić na jasne kolory. Dotyczy to zarówno kolorów ścian jak i odcienia podłogi. W małym pomieszczeniu dobrze jest zainstalować lustro na ścianie oraz zadbać o dobre oświetlenie. Ponadto należy unikać tu wszelkich przedmiotów, które mogą być przytłaczające. Chodzi przede wszystkim o nadmiar dekoracji. Nie należy stosować naraz zbyt wielu faktur, wzorów. Niewskazane jest także zajmowanie dużych powierzchni na przykład przez kwiaty doniczkowe.

Meble w salonie

W małym salonie rezygnujemy z foteli i dużych kompletów wypoczynkowych, bo nie ma na nie miejsca. Jeśli koniecznie musimy w tym pomieszczeniu przechowywać większą ilość przedmiotów, to należy zamówić meble na wymiar, które sprytnie ukryją przedmioty i jednocześnie będą wkomponowane w całość pomieszczenia. O ile miejsce na to pozwala, możemy ustawić także mały stół, który w razie potrzeby będzie też miejscem do pracy z laptopem. Standardowym zestawem mebli w małym salonie jest wiec niezbyt duża kanapa z funkcją spania stolik kawowy i niewielkie komody czy witryny. Jeśli brakuje miejsca na meble pod RTV to można z nich zrezygnować a telewizor zainstalować bezpośrednio na ścianie.

Dekoracje w salonie

Salon to miejsce, w którym chętnie umieszczamy różnego typu przedmioty dekoracyjne, jednak przy małej powierzchni nie należy przesadzać z ich ilością. Warto zadbać o tekstylia pasujące stylem i kolorami do pomieszczenia a więc poduszki dekoracyjne, bieżniki czy podkładki. Na ścianach można umieścić rodzinne zdjęcia i grafiki dekoracyjne. Znajdzie się także miejsce na niewielki kominek.

Dekoracja okna w małym salonie

Gdy salon jest niewielki trzeba starać się wpuścić do niego jak najwięcej światła. Lepiej, więc zrezygnować z ciężkich i ciemnych zasłon. W małym salonie należy unikać przeładowania w dekoracjach okiennych. Błędem jest umieszczanie jednocześnie żaluzji, firanek i zasłon. W nowoczesnym pomieszczeniu z powodzeniem można pozostawić na przykład same rolety.

5/5 - (1 vote)
reklama

Może Cię zainteresować