Kiedy zgłosić się na USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych?

przez Redakcja
doppler tetnic szyjnych

Badanie dopplerowskie niekoniecznie kojarzy się z badaniem USG. Często, gdy lekarz wspomina o potrzebie wykonania tego typu badania, ogarnia nas niepokój związany z brakiem wiedzy na temat specyfiki i przebiegu badania dopplerowskiego. Uspokajamy, jest to badanie bezbolesne i bezinwazyjne, a pozwalające na diagnozowanie wielu groźnych dla życia schorzeń. Nie tylko nie należy się go obawiać, a nawet przeprowadzać je regularnie. Podpowiadamy, kiedy warto zgłosić się na badanie dopplerowskie tętnic szyjnych i kręgowych.

Czym jest USG Dopplera?

Badanie dopplerowskie działa w oparciu o wykorzystanie fal ultradźwiękowych i tak zwanego efektu Dopplera. Fale ultradźwiękowe emitowane są do wnętrza organizmu a następnie odbijają się od narządów wewnętrznych i powracają do urządzenia. To z kolei poddaje analizie długość fal, które powróciły i na podstawie różnicy w długości fali wysłanej i odebranej, generuje na ekranie czarno-biały obraz będący odzwierciedleniem wnętrza ciała. Efekt Dopplera z kolei pozwala, przy użyciu kolorów, zobrazować kierunek krwi przepływającej w żyłach i tętnicach. Dodatkowo aparat do badania dopplerowskiego generuje dźwięk odzwierciedlający prędkość przepływu krwi. W ten sposób możliwe jest między innymi sprawdzenie ukrwienia narządów wewnętrznych, sprawności zastawek oraz drożności żył.

Rola tętnic szyjnych i kręgowych w organizmie

Tętnice szyjne i kręgowe to największe tętnice w obrębie szyi. Tętnica szyjna odpowiedzialna jest za dostarczanie dotlenionej krwi do mózgu oraz do wielu narządów głowy i szyi, między innymi do oczodołu i ucha. W przeciwieństwie do tętnic kręgowych, tętnice szyjne znajdują się dość płytko pod skórą szyi i łatwo można wyczuć ich tętnienie. Tętnice kręgowe natomiast zlokalizowane są nieco głębiej w obrębie szyi, jednak stanowią istotne wsparcie dla tętnic szyjnych. Tętnice kręgowe odpowiadają za dostarczanie natlenionej krwi do tylnej części mózgu i rdzenia przedłużonego. Rola tętnic szyjnych i kręgowych sprawia, że ich drożność i prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne dla właściwej pracy mózgu. Zaburzenia w funkcjonowaniu tętnic szyjnych i kręgowych skutkują niedotlenieniem mózgu, a w bardziej skrajnych przypadkach, udarem mózgu.

Wskazania do wykonania USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych

Badanie USG Dopplera zawsze przeprowadza się, gdy zachodzi podejrzenie niedrożności żył lub tętnic oraz zaburzeń w przepływie krwi. Nie inaczej jest w przypadku tętnic szyjnych i kręgowych. Najczęstszym problemem w obrębie tętnic szyjnych i kręgowych jest ich zwężenie spowodowane rozwijającą się miażdżycą. Objawy takiego stanu to między innymi osłabienie siły mięśni, osłabienie czucia, szczególnie jednostronne, zaburzenia widzenia, zaburzenia równowagi oraz utrata pamięci czy tymczasowa utrata zdolności mówienia. Badanie USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych sprawdza się również przy kontroli postępów leczenia miażdżycy oraz dla oceny efektu zabiegów na tętnicy szyjnej.

Przygotowanie i przebieg badania USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych

Badanie USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań. Dodatkową zaletą jest fakt, że badanie to jest zupełnie bezbolesne, bezinwazyjne i może być powtarzane dowolnie często bez negatywnego wpływu na organizm. Badanie jest przeprowadzane w pozycji leżącej, na plecach. Natomiast badanie końcowego odcinka tętnic kręgowych i ich przedłużenia odbywa się w pozycji leżącej na brzuchu z brodą pochyloną w kierunku klatki piersiowej. Niezbędne jest odsłonięcie szyi, gdyż przed przystąpieniem do badania musi zostać naniesiony na nią specjalny żel. Następnie lekarz wodzi głowicą ultrasonografu po powierzchni szyi, a na ekranie pojawia się obraz tętnic i przepływającej w nich krwi. Podczas badania ocenie podlegają poszczególne struktury tętnic, a po uaktywnieniu funkcji Dopplera również kierunek, szybkość i liniowość przepływu krwi. Wynik badania jest dostępny od razu po jego zakończeniu.

Źródło: Gabinet USG – badania USG 

5/5 - (2 votes)
reklama

Może Cię zainteresować