Sprzęt do robót ziemnych – koparki, ładowarki, wiertnice

przez Redakcja
koparko ladowarka JCB CX

W przypadku przygotowania terenu pod budowę, przekopania całego ogrodu i nasypania nowej ziemi, czy w momencie, gdy potrzebne jest zrobienie przekopów pod instalacje niezbędne staje się zastosowanie specjalistycznego sprzętu.

Przekopy, wykopy, wyrównywanie terenu – koparki i ładowarki

Jedne z najczęściej wykorzystywanych sprzętów do robót ziemnych to koparki i ładowarki. Stosowane są do prac związanych między innymi z wyburzaniem budynków i wielu różnych obiektów, ale też wykonywaniem wykopów pod kanalizację, wodociągi, pod budynki, baseny i szamba. Sprawdzają się również do wyrównywania terenu, czy do korytowania, utwardzania i wysypywania dróg. Jak widać, jest to bardzo szeroki zakres prac.

Możliwości wynajmu podobnego sprzętu są bardzo zróżnicowane. Można zdecydować się między innymi na minikoparkę z łyżką, koparko-ładowarkę, koparkę kołową lub koparkę gąsienicową. To, jaki rodzaj przyda się najbardziej, będzie zależało od terenu, na jakim ten sprzęt ma pracować. Różnią się między sobą wyposażeniem, pojemnością łyżki, jak i wielkością. Szeroki wybór można znaleźć również w przypadku samych ładowarek. Do dyspozycji klientów są miniładowarki, ładowarki czołowe i teleskopowe. Tego typu sprzęty są wykorzystywane między innymi do usuwania odpadów, gruzu i ziemi. Klienci korzystają z nich na przykład przy przebudowach i wyburzeniach budynków, a także do uprzątnięcia terenu po wykonanej inwestycji.

Odwierty w ziemi – wybierz wiertnice

Prace na budowie mogą się wiązać również z koniecznością robienia odwiertów w ziemi. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się wiertnice. Wykorzystywane są przy robieniu wykopów pod słupy, drzewa lub różnego rodzaju konstrukcje. Czyli chętnie stosowane są w branży budowlanej, energetycznej i oświetleniowej. W takich, gdzie konieczne jest zrobienie odwiertu na dość dużą głębokość, co pozwoli na stabilne zamontowanie poszczególnych elementów. Wiadomo, że na przykład przy montowaniu słupów energetycznych każda z części musi być umieszczona na stałe, w powtarzalnej odległości i na podobnej wysokości. Każde nadmierne odchylenie może skutkować błędnym działaniem całej instalacji.

Najczęściej wiertnice montowane są do koparko-ładowarek. Mogą robić odwierty o różnych średnicach, od 200 do 900mm, a głębokość odwiertów, które są przez nie wykonywane, może sięgać nawet trzech metrów.

Przewóz materiałów z robót ziemnych – wywrotki i pojazdy HDS

Bardzo często w przypadku prac ziemnych konieczne jest także wynajęcie profesjonalnego sprzętu do transportu. Trzeba bowiem przewieźć wiele materiałów, o różnej strukturze i gabarytach, ale też maszyn, które będą pracować w danym miejscu. Często stosowanym rozwiązaniem w takich sytuacjach są wywrotki i pojazdy HDS. Pozwalają one na przewóz wielu elementów, które powstają w wyniku takich prac, jak ziemia czy piasek. Fachowe sprzęty ułatwiają sprawny załadunek, przewóz, jak i rozładunek już na miejscu wskazanym przez klienta. Sprawdzają się przy pracach również na nierównym terenie, co jest dużym atutem w przypadku robót ziemnych.

Wybierz profesjonalną firmę, wynajem sprzętu do robót ziemnych

Roboty ziemne wymagają sporej precyzji, zwłaszcza w przypadku dużych inwestycji, przygotowywania przekopów pod budowy czy instalacje. Muszą być wykonane zgodnie z planem, bo to one leżą u podstaw wielu instalacji. Należy zatem wybrać do nich dobry sprzęt, z profesjonalną obsługą. Po to, by mieć pewność, że wszystkie maszyny będą sprawne, będą mieć też aktualne badania techniczne. Na dodatek operatorzy tych sprzętów muszą mieć niezbędne kwalifikacje i uprawnienia. Pozwoli to mieć gwarancję, że każdy z elementów prac ziemnych będzie wykonany dokładnie i zgodnie z planem. A to pozwoli na dalsze działania na placu budowy i w efekcie – skuteczną realizację całej inwestycji.

Źródło: Avio Star – maszyny budowlane

Oceń ten post
reklama

Może Cię zainteresować