Transport lądowy, morski czy powietrzny – co i kiedy najlepiej wybrać?

przez Redakcja
usluga door to door

Obecnie transport międzynarodowy to rozwiązanie oferujące wiele alternatywnych źródeł przewozu – jakie są zatem wady i zalety poszczególnych rozwiązań? Lepiej zdecydować się na wybór jednego środka transportu, czy może zastosować transport multimodalny?

Transport lądowy – koleją czy samochodem ciężarowym?

Klasyczny przewóz towarów pojazdami ciężarowymi daje wielką swobodę przy wyborze trasy, dzięki czemu koszt tranzytu z miejsca załadunku do punktu docelowego przy odpowiednim wyborze może być jak najbardziej optymalny. Ogromną zaletą jest też sam czas przejazdu – biorąc pod uwagę stosunkowo niewielkie odległości, transport drogowy wypada tutaj najkorzystniej.

Oczywiście są też pewne ograniczenia – wahania czynników wpływających na koszt usługi powodują, że cena transferu stale ulega zmianie. Warto wspomnieć, że według statystyk klasyczny transport drogowy zaliczany jest do najmniej bezpiecznego wariantu przewozu – ryzyko wypadku jest tutaj naprawdę spore. Kolejną wadą jest ograniczona przestrzeń załadunkowa, która nijak nie może konkurować z tym co umożliwia transport kolejowy. Wspomniana ładowność to tylko jedna z wielu zalet tego rozwiązania, na korzyść której przemawia również cena, krótki czas transportu oraz szeroko rozwinięta siatka połączeń. Co więcej, transport kolejowy to także możliwość bezpiecznego przewozu towarów na dużych, międzykontynentalnych odległościach. Przykładem takiego rozwiązania jest Nowy Jedwabny Szlak, którego osią są ekspresowe pociągi towarowe relacji Chiny-Europa.

A może statek?

Transport wodny to jedna z najpopularniejszych alternatyw. Na korzyść tego rozwiązania przemawia sporo ważnych czynników, takich jak:

  • koszt – biorąc pod uwagę ogromne odległości, które statki są w stanie przepłynąć, cena za tego typu przedsięwzięcie jest nad wyraz atrakcyjna;
  • przestrzeń ładunkowa – tu również, jak w przypadku kolei, ilość towaru, który można  przetransportować, deklasuje transport ciężarowy i samolotowy;
  • bezpieczeństwo – kradzieże lub katastrofy morskie zdarzają się bardzo rzadko, dzięki czemu ryzyko niepowodzenia jest bardzo małe;
  • całkowity brak ograniczeń ze względu na rodzaj przewożonego towaru – ilość i rodzaj statków morskich obecnie umożliwia przetransportowanie dowolnych produktów.

Niestety minusem jest czas realizacji usługitransporty wodne potrafią trwać miesiącami. Warto zaznaczyć, że niejednokrotnie przewożony towar wymaga przeładunku w jednym z portów, co może spowodować uszkodzenia ładunku. Do wad zaliczyć można również konieczność łączenia tego typu przedsięwzięć z innymi rodzajami transportu, co finalnie staje się pewnego rodzaju niedogodnością.

Transport lotniczy

Jak dowodzą statystyki, ten rodzaj transportu jest jednym z najbezpieczniejszych na świecie – ilość wypadków lotniczych w porównaniu z chociażby transportem lądowym jest znikoma. Kolejną korzyścią jest sama długość operacji – czas poświęcony na lot z ładunkiem jest kilkukrotnie niższy od tej samej trasy pokonanej koleją, czy pojazdami ciężarowymi. Niestety termin lotu jest uzależniony od warunków atmosferycznych, przez co niejednokrotnie może wystąpić konieczność zmiany daty rozpoczęcia transportu.

Podsumowanie

Każde z omawianych źródeł transportu posiada swoje wady i zalety, planując przewóz towaru należy kierować się optymalizacją czasu i poniesionych kosztów. Decydując się na transport międzykontynentalny w ofercie pozostaje transport kolejowy, lotniczy i morski. To, który wybrać, zależy od paru czynników – przede wszystkim od czasu trwania usługi, ilości towaru i kosztu transakcji. Warto również pamiętać, że wspomniane źródła są tylko połowicznym etapem transportu – by towar dotarł pod wskazany adres należy wybrać transport lądowy. Tu do wyboru mamy przewoźników drogowych i kolejowych. Powszechnym zjawiskiem jest też łączenie transportu i jego podział na etapy, które finalnie umożliwią realizację przewozu. To połączenie w jednym procesie przewozowym kilku środków transport nazywane jest transportem multimodalnym, który przy transporcie międzykontynentalnym jest powszechnie stosowaną praktyką.

Źródło: Symlog Warszawa – usługi spedycyjne

 

5/5 - (3 votes)
reklama

Może Cię zainteresować