Jak przebiega pogrzeb z kremacją w Polsce?

przez Redakcja
pogrzeb z kremacja

Osoby, na których spoczywa obowiązek pochówku członka rodziny, często zastanawiają się, w jaki sposób zorganizować pogrzeb z kremacją. Już sam pochówek bliskiego jest traumatycznym i trudnym przeżyciem, dlatego pogrzeb z kremacją wydaje się dobrym rozwiązaniem. Warto wiedzieć, jak wygląda organizacja takiej uroczystości funeralnej i czym różni się od tradycyjnego pogrzebu.

Kremacja z pogrzebem – coraz popularniejsze rozwiązanie w Polsce

Przed przeprowadzeniem kremacji ciało jest odpowiednio przygotowywane. Może być ubrane w tradycyjną odzież dostarczoną przez rodzinę zmarłego do prosektorium. Należy pamiętać, że ubranie nie może mieć elementów niepalnych, wykonanych z metalu lub innych materiałów. Ciało poddawane kremacji nie może być także ozdobione biżuterią.

Proces kremacji odbywa się w specjalnie wykonanej trumnie kremacyjnej, która jest wykonana z drewna lub kartonu. Przed spopieleniem zwłok rodzina zmarłego odpowiedzialna za pochówek musi przygotować wymagane dokumenty, w tym skrócony odpis aktu zgonu oraz uzyskane pozwolenie na kremację. W przypadku osób, które zmarły w wyniku chorób zakaźnych i tych znajdujących się w wykazie epidemiologicznym należy uzyskać także zaświadczenie z powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej o braku przeciwwskazań do skremowania ciała w piecach krematoryjnych.

Kremacji nie mogą być poddawane ciała, które przez długi czas znajdowały się nieopodal substancji łatwopalnych, w tym benzyny ekstrakcyjnej, ropy naftowej lub związków chemicznych mogących spowodować wybuch pieca krematoryjnego.

Jak zorganizować kremację?

Powierzenie kremacji zakładom pogrzebowym jest popularnym i często praktykowanym rozwiązaniem. Niektóre domy pogrzebowe mają przygotowaną dla żałobników salę pożegnań, gdzie możliwe jest zorganizowanie ostatniego pożegnania dla członków rodziny i przyjaciół. Następuje to jeszcze przed wykonaniem kremacji. W prywatnej uroczystości może wziąć udział kilka lub kilkanaście osób. Najbliżsi mogą uczestniczyć także w momencie wprowadzenia trumny do komory pieca kremacyjnego, gdzie zostanie ona spopielona.

Po wykonaniu kremacji prochy wraz z dołączonym świadectwem kremacji są przekazywane rodzinie bądź osobie odpowiedzialnej za pochówek. W późniejszym czasie można zorganizować pogrzeb na cmentarzu. Może się on odbywać w taki sposób, że urna zostaje umieszczona w grobie ziemnym, specjalnie przygotowanym na uroczystość ostatniego pożegnania. Istnieje także możliwość umieszczenia urny kremacyjnej w specjalnie przygotowanych ścianach, tak zwanych kolumbariach, które znajdują się na większości cmentarzy.

Jakie korzyści daje pogrzeb z kremacją?

Zalety pogrzebu z kremacją obejmują przede wszystkim względy higieniczne i ekologiczne, a także aspekt ekonomiczny. Pogrzeb z kremacją jest o wiele tańszy niż tradycyjny, odbywający się ze złożeniem ciała zamkniętego w trumnie do przygotowanego wcześniej grobu ziemnego. Zakup urny kremacyjnej nie jest tak dużym obciążeniem finansowym dla rodziny jak nabycie tradycyjnej trumny, wykonanej z drewna iglastego, bukowego lub drzew egzotycznych. Pogrzeb z kremacją może się odbywać w dowolnie wybranym obrządku, w tym ewangelickim lub rzymskokatolickim.

Kościół katolicki dopuszcza możliwość spopielenia ciała i złożenia urny kremacyjnej do przygotowanego wcześniej grobu ziemnego albo umieszczenia jej w kolumbarium. Kremacja jest praktykowana w przypadku osób, które pragną, aby ich ciało spoczęło po śmierci w grobowcach rodzinnych, gdzie znajdują się już inni członkowie rodu, pochowani w tradycyjny sposób. Należy pamiętać, że według ogólnie przyjętych przepisów administracja cmentarza może nie wyrazić zgody na tradycyjny pochówek, odbywający się ze złożeniem ciała do grobowca rodzinnego, jeśli od poprzedniego pogrzebu nie minęło minimum 25 do 30 lat. Rozwiązaniem tego problemu jest kremacja.

Pogrzeb z kremacją jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem, nie tylko przez względy ekonomiczne czy higieniczno-epidemiologiczne, ale również praktyczne. Osoby pragnące spocząć w rodzinnych grobowcach niejednokrotnie wyrażają wolę spopielenia swojego ciała po śmierci, aby móc spocząć z członkami rodu.

źródło: Elizjum-warszawa.pl

Oceń ten post
reklama

Może Cię zainteresować