Sprężarki tłokowe na zbiorniku — wybierz rozwiązanie dla swojej firmy

przez Redakcja
Sprezarki tlokowe na zbiorniku

Sprężarki powietrza są dostępne w wielu różnych wariantach i opcjach. Stanowią więc doskonałą odpowiedź na potrzeby firm, które operują sprężonym powietrzem. Pozwala to na łatwe dopasowanie konkretnego rozwiązania do potrzeb zakładu i charakteru jego pracy. Poszczególne modele kompresorów różnią się nie tylko wyglądem, parametrami, ale także konstrukcją i mechanizmem obsługi. Sprężarki tłokowe to sprawdzone od dziesięcioleci urządzenia w różnych gałęziach przemysłu. Alternatywnie można je uzupełnić zbiornikami sprężonego powietrza. Doradzamy i wyjaśniamy, jakie są cechy sprężarek tłokowych na zbiorniku i gdzie te urządzenia są stosowane.

Charakterystyka sprężarek tłokowych

Sprężarki powietrza występują w wielu różnych typach i konfiguracjach, dzięki czemu stosunkowo łatwo jest wybrać odpowiednią jednostkę do wymagań konkretnego procesu i trybu pracy. Jednak, aby dokonać właściwego wyboru, powinieneś zrozumieć funkcje i zasady działania każdego rodzaju kompresora. Sprężarki tłokowe są prekursorem produkcji sprężonego powietrza — są najstarszym typem kompresorów, ale też najszerzej stosowanym. Podstawowymi elementami konstrukcyjnymi tłokowej sprężarki powietrza są cylinder i tłok. Często tego typu sprężarki są również znane jako sprężarki wyporowe

Działanie tłokowej sprężarki powietrza polega na pobieraniu powietrza z otoczenia urządzenia, a więc bezpośrednio z atmosfery. Następnie dochodzi do zmniejszenia jego objętości i jednocześnie ciśnienia pod wpływem ruchu posuwistego tłoka. Tak wykonana praca jest dość wydajna i pozwala w ramach jednego stopnia sprężania uzyskać medium o ciśnieniu 5-6 bar.  Wyższe ciśnienie można osiągnąć tylko w przypadku sprężarek tłokowych o kilku stopniach sprężania, co jest obecnie powszechnie stosowaną technologią.  

Zalety kompresorów tłokowych na zbiorniku

Dlaczego warto stosować sprężarki tłokowe na zbiorniku? Zasobnik na sprężone powietrze to rodzaj magazynu energii, dzięki któremu możliwe jest stale dostarczanie medium roboczego do układu. Na rynku zbiorniki dostępne są w zróżnicowanej gamie pojemności — od niewielkich zasobników o pojemności 100l do dużych zbiorników do zastosowań w układach o charakterze przemysłowym o objętości 3 i więcej m3. Zbiornik ciśnieniowy powietrza pełni w układzie również rolę bufora i stabilizatora ciśnienia. Gwarantuje dostęp do medium roboczego charakteryzującego się stabilnym ciśnieniem pozwalającym na utrzymanie odpowiedniej wydajności pracy całego systemu. W przypadku kompresorów tłokowych zbiorniki ciśnieniowe niwelują problem pulsacji w układzie sprężonego powietrza. Zbiorniki ciśnieniowe są szczególnie ważne w przypadku kompresorów tłokowych. Urządzenia te w przeważającej większości nie są przeznaczone do pracy stałej, zatem zasobnik pozwala na zgromadzenie medium w ilości pozwalającej uzyskać wymaganą wydajność i czas  pracy. 

Gdzie najlepiej sprawdzą się sprężarki tłokowe na zbiorniku?

Sprężarka tłokowa na zbiorniku zapewnia gaz o stałym ciśnieniu roboczym odpowiednim do potrzeb klienta. Pojemność zbiornika sprężonego powietrza można dobrać do indywidualnych potrzeb procesów. Jeśli nie jesteś pewien, jakie parametry powinna mieć zakupiona maszyna, powinieneś skonsultować się z profesjonalistą w celu doboru odpowiedniego kompresora. Ważne jest, aby wybrać urządzenie, które zapewni optymalne ciśnienie maksymalne oraz zasobnik o pojemności dostosowanej do potrzeb Twojej firmy. Sprężarka tłokowa montowana na zbiorniku jest z powodzeniem stosowana w wielu gałęziach i dziedzinach przemysłu. Każda sprężarka tłokowa ze zbiornikiem ma inną specyfikację, co pozwala na dostosowanie urządzenia do charakterystyki pracy instalacji. 

Sprężarki tłokowe na zbiorniku idealnie sprawdzają się w branżach takich jak: 

  • zakłady produkcyjne — tu warto zwrócić uwagę na pojemność zbiornika ciśnieniowego;
  • warsztaty — sprężarki tłokowe zbiornikowe do zasilania urządzeń pneumatycznych; 
  • przemysł motoryzacyjny — sprężarki tłokowe na zbiorniku dobrze sprawdzają się w większości gałęzi przemysłu; 
  • garaż i własność prywatna — sprężarka tłokowa na zbiorniku jest również idealna do zastosowań domowych. Na mniejszą skalę nadają się np. do pompowania kół, lakierowania do smaku, a także do usuwania liści i brudu w trudno dostępnych miejscach, zarówno w garażu, jak i w ogrodzie.
Oceń ten post
reklama

Może Cię zainteresować