Balustrady ze stali nierdzewnej ceny 2022

przez Redakcja
Balustrady stalowe ze szklem

Balustrady ze stali nierdzewnej przeżywają okres wzmożonego popytu, co powoduje, że plasują się w czołówce najchętniej wybieranych produktów do wyposażenia domu. Niestety chwilowy przestój w dystrybucji stali nierdzewnej spowodowany pandemią koronawirusa wciąż jest odczuwalny, co ma znaczący wpływ na ceny stalowych balustrad i barierek. Dlaczego stal nierdzewna jest droższa i jak długo utrzyma się taka sytuacja? 

Duży popyt na balustrady ze stali nierdzewnej 

W 2020 roku, wraz z wybuchem pandemii koronawirusa, światowa gospodarka przeżywała kryzys, co wiązało się nie tylko z dotkliwymi obostrzeniami, ale i poważnymi problemami finansowymi wielu branż. W tej sytuacji ucierpiał także rynek metalurgiczny, który zanotował w 2020 roku gwałtowny spadek zamówień na stalowe balustrady i schody ze stali nierdzewnej. Liczba zamówień na stalowe produkty była spowodowana nie tylko poważnymi restrykcjami, które nałożono na firmy zajmujące się wyrobem i dystrybucją balustrad z nierdzewki, ale i zamknięciem wielu punktów dostaw. 

Z czasem, kiedy ogólna destabilizacja związana z pandemią koronawirusa, zaczęła mijać, nastąpił gwałtowny wzrost zapotrzebowania na produkty ze stali nierdzewnej, a firmy zajmujące się sprzedażą balustrad ze stali nierdzewiejącej i stalowych schodów zaczęli mieć problem z realizacją wszystkich zamówień. Przerost popytu nad podażą stali generował kolejne problemy logistyczne, ponieważ balustrady ze stali i barierki ze stali nierdzewnej nagle stały się towarem deficytowym, bardzo pożądanym przez światowych inwestorów. 

Niestabilna sytuacja na rynku przetwórstwa metalurgicznego trwa nadal, klienci muszą czekać w długich kolejkach na realizacją swoich zamówień na stalowe schody i balustrady, a to powoduje znaczne podwyższenie cen stali nierdzewnej. Problemem jest przy tym nie tylko ograniczona moc przerobowa wielu firm zajmujących się wytwórstwem stalowych produktów do wyposażenia domu, ale i ograniczonymi dostawami samej stali nierdzewnej. 

Z tego powodu wiele firm trudniących się sprzedażą balustrad, barierek i schodów stalowych z nierdzewki realizuje bieżące zamówienia z opóźnieniem i w oparciu wyłącznie o indywidualną wycenę projektu

Dlaczego ceny stali nierdzewnej wzrosły?

Według analityków obserwujących stale zmieniający się rynek przetwórstwa metalurgicznego ceny stali nierdzewnej wzrosły w odpowiedzi na zmieniające się warunku pozyskiwania i przetwarzania przez huty stali. Poważne zawirowania na rynku stali nierdzewnej spowodowała pandemia COVID-19, która nie tylko doprowadziła do spadku zapotrzebowania na produkty ze stali nierdzewnej, ale i zahamowała realizację wielu zamówień. Przez ogłoszone w 2020 roku obostrzenia wiele firm przez dłuższy czas nie działało, generując spadki finansowe, a dostawy z zagranicy były wstrzymane z powodu zamknięcia granic. Zapotrzebowanie na stalowe barierki i balustrady wzrosło w połowie 2020 roku, ale wówczas popyt na produkty ze stali nierdzewiejącej znacznie przewyższył podaż, powodując całkowite przerwanie płynności branży przetwórstwa metalurgicznego. Huty nie nadążały z realizacją bieżących zamówień, a zapasy stali nierdzewnej topniały w bardzo szybkim tempie. W dodatku klienci zaczęli masowo zamawiać stalowe wyposażenie domów i biur, co spowodowało znaczne przestoje w produkcji stalowych schodów i barierek. Ta sytuacja szybko doprowadziła do wzrostu cen stali nierdzewnej, które do dzisiaj utrzymują się na wyższym poziomie niż sprzed wybuchu pandemii. 

Wzrostu cen stalowych balustrad i barierek upatruje się także w sytuacji politycznej na świecie. Chodzi tu głównie o zachwianie równowagi pomiędzy rynkami stali nierdzewnej na świecie. Podczas gdy w Europie w czasie restrykcyjnych obostrzeń związanych z koronawirusem dostawy surowca do wielu krajów zostały całkowicie wstrzymane, a ekspert gotowych produktów był uniemożliwiony ze względu na zamknięte granice, w państwach azjatyckich ten problem nie istniał. Przykładem są Chiny, które nie zniosły zakazu importu złomu i stale przyjmowały nadwyżki dostaw stali nierdzewnej z całego świata, również z Europy. Poza tym Chiny ułatwiły proces przetwórstwa stali i zaoferowały krajom, w których brakowało stalowych produktów, ich bieżące dostawy. Jednocześnie jednak narzuciły wyższe ceny stalowych balustrad i schodów ze stali

Ceny balustrad ze stali nierdzewnej w 2022 roku


Pomimo braku ograniczeń na rynku przetwórstwa metalurgicznego i stale rosnącegozapotrzebowania na produkty ze stali nierdzewnej ceny balustrad ze stali nierdzewiejącej nadal są wyższe niż przed 2020 rokiem. Analitycy są zdania, że taka sytuacja może się jeszcze utrzymać przez długi czas, a destabilizacja w branży będzie odczuwalna w dłuższej perspektywie. W tym momencie firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją stalowych barierek realizują bieżące zamówienia w oparciu o indywidualną wycenę projektu.

Oceń ten post
reklama

Może Cię zainteresować