Szpital raczej nie kojarzy się z miejscem niebezpiecznym. To właśnie tutaj ratowane jest życie ludzkie i powraca się do pełni zdrowia. Czasem jednak szpital może wyrządzić więcej szkód, niż pożytku. Dlaczego tak się dzieje? W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się kwestii negatywnego wpływu szpitala na pacjenta oraz podpowiemy, jak uniknąć tego rodzaju wpadek.
Złe oddziaływanie na psychikę
Pobyt w szpitalu, mimo, że z reguły nie jest niebezpieczny dla pacjenta, negatywnie oddziałuje na jego psychikę. Swoją cegiełkę do tego dokłada również sposób, w jaki projektowane są szpitale.
Jasne promienie świateł na korytarzu, hałasujące maszyny i głośne rozmowy na salach operacyjnych – nie oszukujmy się, to nie brzmi jak komfortowe miejsce.
Podczas pobytu w szpitalu pacjenci są również wyrywani ze snu w celu przeprowadzenia badań. Bardzo często również wstrzymywane jest podawanie jedzenia (ze względu na rutynowe przygotowanie do zabiegu), a gdy zostanie ono w końcu przygotowane – nie jest zbyt atrakcyjne.
Te i inne pomniejsze czynniki sprawiają, że samopoczucie pacjenta drastycznie spada w dół. Chcesz tego uniknąć w swojej placówce medycznej? Postaraj się stworzyć dla swoich klientów spokojne miejsce, w którym będą mogli poczuć się komfortowo i pewni siebie.
Zamieszanie na sali chorych
Czas na przerażającą statystykę. Jedno z badań przeprowadzonych przez Instytut Medyczny podaje, że rocznie w szpitalach umiera prawie 100 000 pacjentów z powodu błędów medycznych. Zaliczamy do nich między innymi niewłaściwe przypisanie leku do pacjenta lub nieprawidłowo obliczoną dawkę.
Wbrew pozorom to nie są wcale rzadkie przypadki, choć w większości nie kończą się one tragicznie. Zamieszanie wśród personelu medycznego jest niedopuszczalne, gdyż może to doprowadzić do nieodwracalnych dla pacjenta niebezpieczeństw. Powyższa statystyka powinna mówić sama za siebie.
Jak uniknąć tego rodzaju wpadek? Postaraj się odpowiednio rozplanować obowiązki każdej pielęgniarki, ale przede wszystkim nie bierz na swoje ramiona zbyt wiele. Twoja placówka nie jest przystosowana do przyjęcia większej ilości pacjentów naraz, a zgłoszony przypadek nie zagraża życiu? Lepiej będzie zrezygnować z przyjęcia na oddział, niż żałować swojej decyzji w przyszłości.
Sprzęt medyczny „po taniości”
Leczenie w szpitalu to nie tylko doświadczeni lekarze, ale również wykorzystywany przez nich sprzęt medyczny. Jeśli do przeprowadzania zabiegów używa się tak zwanego „sprzętu po taniości”, to cały precedens może skończyć się nie najlepiej.
Częste awarie sprzętu to codzienność w przypadku urządzeń sprzed paru dekad. Aktualnie posługujemy się znacznie bardziej rozwiniętym sprzętem medycznym, niż jeszcze kilka lat temu – naprawdę warto w niego zainwestować i zrezygnować z półśrodków, które mogą sprawiać realne zagrożenie wobec zdrowia i życia pacjenta.
Na odpowiednie funkcjonowanie placówki medycznej składa się oczywiście o wiele więcej pomniejszych aspektów, jednak powyżej wymieniliśmy o najważniejszych z nich.
Czas zadbać o zdrowie swoich pacjentów!