Utylizacja paneli fotowoltaicznych – co warto wiedzieć?

przez Redakcja
Utylizacja paneli fotowoltaicznych

Część osób rezygnuje z montażu fotowoltaiki w obawie przed koniecznością ich utylizacji po utracie sprawności. Obawiają się, że będzie się to kosztowne i trudne do zorganizowania. Nic bardziej mylnego! Jak przebiega utylizacja paneli fotowoltaicznych? Co warto wiedzieć o tym procesie, by nie ulegać mitom?

Utylizacja paneli fotowoltaicznych – podstawowe informacje i koszty

Nie jest tajemnicą, że panele fotowoltaiczne tracą swoją sprawność wraz z upływem czasu. W zależności od rodzaju modułów spadek sprawności wynosi od 0,3 do 0,5 proc. na rok. W efekcie użytkownicy instalacji fotowoltaicznych nie muszą martwić się wydajnością, a co za tym idzie także utylizacją komponentów przez ok. 25-30 lat. Wyjątkiem jest inwerter, którego należy wymienić wcześniej (raz na 10 lat).

Zgodnie z polskim prawem, zużyte panele fotowoltaiczne nie są zwykłymi śmieciami. Zalicza się je do kategorii sprzętu wielkogabarytowego. Nie można ich zatem po prostu wyrzucić do kosza czy też oddać na złom lub do PSZOK-u. Muszą one zostać poddane utylizacji w zakładzie przetwarzania odpadów.

Użytkownik może na własną rękę zdemontować panele fotowoltaiczne i zawieźć je do miejsca utylizacji. Ma też opcję zatrudnienia wyspecjalizowanej ekipy, która się tym zajmie. Część firm robi to za darmo – zapłatę stanowią już same surowce pozyskane z utylizowanych modułów fotowoltaicznych. Większość podmiotów jednak pobiera opłatę. Jej wysokość jest zazwyczaj uzależniona od wagi paneli.

Koszt utylizacji instalacji o mocy 10 kW może więc wynieść od 500 do 950 zł w zależności od firmy. Do tego trzeba również doliczyć koszty demontażu i transportu paneli fotowoltaicznych do miejsca utylizacji.

Jak przebiega utylizacja paneli fotowoltaicznych?

Utylizacja paneli fotowoltaicznych to proces, w ramach którego część komponentów jest odzyskiwana i przeznaczana do powtórnego użytku. Składa się on z kilku faz.

  1. Zdjęcie ramy z paneli fotowoltaicznych
  1. Usunięcie elementów, które można mechanicznie oddzielić od ogniwa, np. kabli, skrzynki przyłączeniowej
  1. Zgniatanie modułów fotowoltaicznych. W ramach tej fazy poszczególne komponenty są nie tylko miażdżone, ale i dzielone na frakcje, które trafiają do różnych strumieni recyklingowych. Następnie już podzielone odpady są poddawane recyklingowi przy uwzględnieniu kategorii materiału.

Obecnie wykorzystywane technologie pozwalają odzyskać nawet 100 proc. aluminium i 90-95 proc. szkła użytego do produkcji paneli fotowoltaicznych. Co więcej, do ponownego użytku nadają się również same wafle krzemowe. Jeśli są mocno uszkodzone, przetapia się je, a następnie wykorzystuje przy produkcji kolejnych modułów.

  1. Przetopienie komponentów. Pozostałe elementy paneli fotowoltaicznych są utylizowane w temperaturze sięgającej nawet 500 st. Celsjusza.

Utylizacja i recykling paneli fotowoltaicznych a dyrektywa WEEE

Zgodnie z unijną dyrektywą WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment Directive), panele fotowoltaiczne zalicza się do grupy urządzeń elektronicznych i wymaga się 85 proc. skuteczności w odzyskiwaniu surowców, z czego 80 proc. powinna nadawać się do recyklingu lub produkcji.

W Dyrektywie WEEE znajdują się również rekomendacje dotyczące m.in. konieczności organizowania i finansowania zbiórek zużytych paneli fotowoltaicznych. Co więcej, dokument sugeruje, że obowiązek utylizacji modułów powinien spoczywać na producencie, zgodnie z zasadą rozszerzonej odpowiedzialność. Choć jest to jedynie rekomendacja, coraz więcej producentów paneli PV działa na rynku na tej zasadzie.

Fotowoltaika cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Nic więc dziwnego, że panele fotowoltaiczne to coraz częstszy widok na dachach budynków i gruncie. Ograniczona żywotność modułów PV rodzi jednak pytania o ich utylizację. Na szczęście, nie jest to kosztowny proces. Nie wiąże się z nim żadna skomplikowana procedura. Nie wymaga również załatwiania skomplikowanych formalności. Dlatego nie powinien on wpływać na decyzję inwestora.

źródło: inverter.com.pl

Oceń ten post
reklama

Może Cię zainteresować