Wykończenie pod klucz, czyli zakup mieszkania w pakiecie z aranżacją wnętrz

przez Redakcja
Wykonczenie pod klucz

Choć na zachodzie usługi tego typu od dawna uznawane są za standard, Polacy do mieszkań urządzonych pod klucz przekonują się powoli. Głównie ze względów finansowych. Mimo to obecnie można zauważyć pewien wzrost ich popularności. Czy rzeczywiście warto się nimi zainteresować?

Czym różni się wykończenie pod klucz od stanu deweloperskiego?

Na początek, żeby lepiej zrozumieć temat, zajmijmy się wyjaśnieniem dwóch kluczowych pojęć. Mieszkanie pod klucz znacząco różni się bowiem od lokalu w stanie deweloperskim, czego potwierdzeniem jest poniższe zestawienie.

 • Mieszkania w stanie deweloperskimw tym przypadku mowa o nieruchomościach, w których znajdują się wszystkie niezbędne instalacje, a także tynki oraz wylewki. Właściciele mogą liczyć na dostęp do prądu i bieżącej wody. Drzwi wejściowe są zamontowane, a ściany zagipsowane. To jednak tyle. Malowanie, kładzenie płytek, montaż paneli – do wykonania zostanie cały remont pomieszczeń.
 • Mieszkania wykończone pod klucz – w tym przypadku mowa jest o całkowitym przystosowaniu lokalu do zamieszkania. Łącznie z wykonaniem wszystkich prac remontowych. Właścicielom pozostaje jedynie wnieść meble oraz wszelkie dodatki w postaci dywanów, sprzętów etc.

Jak odbywa się wykończenie mieszkania pod klucz?

Skoro wiadomo już, o czym mowa, możemy przejść do przedstawienia całej procedury. Warto w tym miejscu podkreślić, że wykańczaniem zajmują się architekci, co jednak nie oznacza, że w jakiś sposób narzucają oni podejmowane decyzje. Mogą co prawda podpowiedzieć kilka rozwiązań, a także zagwarantować fachowe doradztwo, jednak tylko od Ciebie zależy, jak finalnie będzie wyglądało mieszkanie.

Przekłada się to na sporą swobodę, jednak wiąże się też z pewną odpowiedzialnością, jak również z koniecznością zwrócenia uwagi na każdy, nawet najmniejszy element. Jednak ponownie – od czego są specjaliści, prawda? Współpraca z nimi znacząco ułatwi całe zadanie. Na etapie projektowania i planowania omawiane są między innymi takie kwestie jak:

 • kolory ścian,
 • rodzaje podłóg,
 • umiejscowienie kontaktów,
 • rodzaj płytek,
 • elementy wyposażenia w łazience,
 • położenie grzejników,
 • podział pomieszczeń (np. poprzez dołożenie kolejnej ściany).

Oczywiście spraw do załatwienia jest znacznie więcej. Po przygotowaniu projektu możesz go zaakceptować lub poprosić o wprowadzenie niezbędnych poprawek. Wszystko po to, aby końcowa realizacja spełniła Twoje potrzeby.

Ile kosztuje mieszkanie pod klucz?

Przechodzimy do kwestii, która dla wielu osób jest decydująca. Należy w tym miejscu podkreślić, że koszt wykończenia lokalu pod klucz jest zależny od wielu kwestii. Między innymi od rodzaju i jakości użytych materiałów.

Ogromnym ułatwieniem okazują się więc specjalne pakiety, które zawierają całe kosztorysy. Składają się na nie wszystkie produkty, które zostaną użyte, a także realizacja zaplanowanych prac, transport i wykonanie projektu. Mówiąc krótko, otrzymujesz pełen wzgląd na to, jaka będzie cena wykończenia pod klucz. Przeważnie oscyluje ona w granicach 10% wartości mieszkania, choć ponownie trzeba nadmienić, że wiele zależy od podjętych decyzji i wybranych pakietów.

Czy warto kupić mieszkanie wykończone pod klucz?

Powyższe informacje pozwalają w końcu zawyrokować, czy takie rozwiązanie ma sens. Na pewno można wskazać wiele jego zalet, które sprawiają, że cały proces wprowadzania się do nowego mieszkania staje się nie tylko szybszy, ale też przyjemniejszy. Warto wspomnieć między innymi o tym, że:

 • dzięki tego typu usługom nie musisz tracić czasu na poszukiwanie i zakup materiałów,
 • to nie Ty zamawiasz ekipę remontową – zajmuje się tym deweloper,
 • możesz liczyć na ogromną wygodę. Na koniec wystarczy, że się wprowadzisz,
 • wszystkim zajmują się specjaliści, co przekłada się na gwarancję wysokiej jakości usług,
 • zyskujesz pewność, że mieszkanie będzie gotowe w terminie, bez przekroczenia budżetu,
 • deweloper może liczyć na atrakcyjnie ceny materiałów, co pozwala obniżyć ogólny koszt remontu.

Sprawia to, że wykończenie mieszkania pod klucz to rozwiązanie, którym na pewno warto się zainteresować. Bez względu na wielkość nieruchomości.

źródło: Slawbud.pl

Oceń ten post
reklama

Może Cię zainteresować